Aseară bucătăream şi eu ceva- un desert ,o budincă dulce adică, şi mă gîndeam la poduri.
Da,la poduri!
Citisem ce de multe ziduri(dar şi garduri,graniţe cît mai solide etc) au construit oamenii de-a lungul timpului şi cît de puţine poduri.De fapt îmi imaginam că pe” Rîul Disperării” pe care trăim avem nevoie de un „pod al speranţei”.
„Din toate cîte le înalţă
şi le zideşte omul din instinct vital, nimic nu este mai bun şi mai vrednic de ochii mei decît podurile. Ele sînt mai importante decît casele, mai sfinte, căci sînt mai obşteşti decît templele. Ale tuturor,egale cu toată lumea, folositoare, sînt durate întotdeauna cu chibzuinţă, în locul în care se întretaie cele mai multe trebuinţe ale oamenilor, mai trainice decît alte construcţii şi fără să slujească unor scopuri rele sau ascunse.
Căci totul este o trecere, un pod ale cărui capete se pierd în infinit şi faţă de care toate podurile de pe pămînt nu sînt decît nişte jucării copilăreşti, nişte simboluri palide. Iar toate speranţele noastre ne stau în faţă, pe malul celălalt.”
Ivo Andric
(1892 – 1975)
Scriitor şi diplomat iugoslav, originar din Bosnia
Premiul Nobel pentru literatură – 1961
Şi-n timp ce gîndurile -mi ” urcaseră pe pod” aud copiii de afară:
-„Arde pe cer…vino să vezi…”
O luase inima la galop,într-o secundă am ajuns acolo…
Era vorba de apusul soarelui,era roşu cerul …of,cum mă pot speria ei care nu ştiu perfect româneşte şi eu cu spaimele mele…
Şi nici încărcătorul de la camera digitală nu mai funcţiona aşa că repede cu telefonul pe cerul”care ardea”.
Un meteorolog explică de ce uneori cerul este atît de colorat.
http://news.nationalgeographic.com/news/2013/10/131027-sunset-sky-change-color-red-clouds-science/
ovi said,
octombrie 26, 2014 la 07:30
minunata ideiea cu podurile… apusul este dea dreptul superb… dar acum, imi doresc o portie micuta de budinca… se poate???
yousef59 said,
octombrie 26, 2014 la 13:10
Se spune că budinca de lapte este desertul tuturor pentru că nu conţine ingrediente multe şi scumpe.Dacă nu ai fulgi de migdale poţi să pui scorţişoară sau nucă care-i mai scumpă pe aici decît prin alte părţi.Uneori eu pun deasupra budincii ciocolată rasă
şi atunci dispare ca prin minune că ai mei nu ţin cont de calorii chiar deloc.
Da,ne plac dulciurile şi fac destul de des.Chiar iţi ofer,măcar virtual un castronel 🙂
ovi said,
octombrie 26, 2014 la 17:16
mercic dulcic…
este super buna…
yousef59 said,
octombrie 26, 2014 la 17:31
🙂
Hapi said,
octombrie 31, 2014 la 18:09
mmm ce de bunatati la tine. Vreau putin din vremea de la voi sau macar aerul uscat care nu m-ar irita pe mine toamna…
yousef59 said,
octombrie 31, 2014 la 18:41
Ah,tocmai s-a schimbat vremea,odată cu schimbarea orei de aseară(aici la noi) 🙂
Plouă aşadar,e ud totul.
îţi prieşte aerul uscat toamna?
Hapi said,
noiembrie 2, 2014 la 08:40
Da- pentru ca umiditatea mare imi lasa nasul ca un robinet- toamna iarna, in urma interventiei. Sa nu zic intr-un ceas rau, de racit nu racesc, pur si simplu picura apa si trebuie sa stau mereu cu bastituta in mana.
yousef59 said,
noiembrie 2, 2014 la 13:54
Mereu mi-a fost teamă de efectele secundare care nu pot fi bănuite înainte de op.
Aici din primăvară şi pînă pe la sfîrşitul lui octombrie e tare uscat.Un singur sezon este umed,acesta.Este denumit şi sezonul ploilor.
Îţi trebuie o ţară cu vară nesfîrşită sau toamna-iarna te muţi în Honolulu,te şi scalzi în apele Pacificului. 🙂
Noi toţi răcim iarna şi stăm cu batistuţele (oaiele) la nas 🙂
Aliosa said,
octombrie 31, 2014 la 18:15
Buna seara, Magda !
Minunata postare, frumoase ganduri si cuvinte ! 🙂
Gandind la PODURI, mi-ai trimis cel mai iubit de mine clip ! 🙂
Ti-am spus de ce, acolo unde l-ai postat ! 🙂
Multumesc frumos ! 🙂
Acel clip mi-a readus in memorie clipe minunate petrecute in vara anului 1976 pe malul DUNARII la HARSOVA …………….
Weekend placut !
Cu stima si respect,
Aliosa.
Aliosa said,
octombrie 31, 2014 la 18:30
PS !
yousef59 said,
octombrie 31, 2014 la 18:43
Mulţumiri şi numai bine!